siyah beyaz min

Sıradanlığa karşı olsam da otobiyografilerin genel bir kuralı olarak, sıradan bir başlangıç yapmak zorundayım. İstanbul’da dünyaya geldim. Dil eğitimi almak için üniversite eğitiminden önce yurt dışına yerleştim. Hikâyem tam da bu noktada başladı.

Hikâyem

Küçüklükten beri dijitale yoğun bir ilgi duyuyordum. İngilizce eğitimi bu tutkumu daha da alevlendirdi. Fakat benim istediğim şey herhangi bir sektörde bilindik işler yapmak değil; kreatif fikirler üretmek, inovasyon odaklı dijital sürecin bir parçası -daha doğrusu- başrolü olmaktı.

Öncelikle nietlikli dil eğitimleri aldım. Orta düzeyde Rusça, İspanyolca, Gürcüce ve anadil seviyesinde ise İngilizce biliyorum.

Dil eğitimimi tamamladıktan sonra yurt dışında üniversiteyi bitirdim. Ancak mezun olduğum alan dijital ile ilgili değil, ‘Uluslararası İlişkiler’ idi.

Böyle kısa geçtiğime bakmayın. Üniversite yaşamıma pek çok tecrübe sığdırma imkânı buldum. Çeşitli sektörleri deneyimledim, farklı segmentlerden birçok insanla iş yapma fırsatı yakaladım. Her birine dijital süreç yönetimi konusunda yardımcı oldukça bilgi ve tecrübe hanem biraz daha genişledi. Hangi durumda en etkili stratejinin nasıl geliştirileceğini, girift hâle gelmiş problemlerin üstesinden nasıl gelineceğini o dönemde yaşadıklarım vasıtasıyla öğrendim.

Her ânı dolu dolu geçen bir eğitim ve çalışma sürecinin ardından ülkeme dönme kararı aldım. Öncelikli hedefim dijital strateji uzmanı Bilal Taştan diye öne çıkan bir isim olmak ve geleceğin önemli projelerine yön verebilmekti.

Başardıklarım

Pazarlama, sosyal medya, SEO, reklam ve benzeri bütün dijital süreçlerin yönetimi için başvurulabilecek bir danışmanlık merciine büyük ihtiyaç olduğunun farkındaydım. Bu alandaki tüm gereksinimlere cevap vermek için Tam Kare Dijital Strateji Danışmanlık adlı firmamı hayata geçirdim. Bu süreçte en büyük motivasyon kaynağım; insanların başarılarına ortak olma, profesyonel eğitim ve çalışma hayatının bir ürünü olan bilgi-deneyim meşaleleriyle onların yolunu aydınlatma düşüncesiydi.

Bu düşünce ışığında firmamı ‘sınırsız hayal gücü ile sınırların ötesine geçme’ temeli üzerine kurdum. Daima güncel ve konfirme edilmiş yöntemlerden yararlandım. Büyük işlere imza atarak insanların hayatına dokunma, onlara yepyeni fırsatlar sunma hedefinden aldığım güç, cesaret ve bitmeyen bir enerji ile yola koyuldum.

Gerek yurt içi gerekse yurt dışından en prestijli marka, ajans, şirket ve firmalara danışmanlık hizmeti verme olanağına eriştim. Bunlar arasında; inşaat firmaları, giyim firmaları, kalkınma ajansları, tarım işletmeleri, güzellik alanında faaliyet gösteren firmalar, e-ticaret ve eğitim siteleri, mobilya firmaları, kozmetik ve elektrikli otomobil ve bisiklet markaları bulunuyordu.

Ayrıca siyaset camiasının çeşitli isimleri dijital süreç danışmanlığı için kapımı çaldı. Belediyeler ve belediye başkanları, bakanlar, kamu kurum ve kuruluşlarıyla da çalışmalar gerçekleştirdim.

Tabii ki bunlar, kendileri için ürettiğim etkili stratejilerle hayal ettiğinden de ötesine geçenlerden yalnızca birkaçı. Siber güvenlikten sosyal medya yönetimine, web site planlamasından dijital reklamlara kadar muhtelif konularda profesyonel danışmanlık sağladım. 10 yıldan beri aynı heyecan ile gerçekleştirdiğim bu iş ile çeşitli sektörlere seçkin markalar ve yenilikçi firmalar kazandırmış olmanın mutluluğunu yaşıyorum.

Tabii ki tüm bunlara rağmen yine de, ‘en iyisi benim!’ diyerek kendimi başkalarının fikirlerine kapatmıyorum. Her zaman bana gelen feedback’ları dikkate alıyor, eksikliklerimi veya hatalarımı görmemi sağlayanlara daima minnettar kalıyorum.